Bitcoin Nasıl Satın Alınır? BTC Satın Almanın Yolları

Geçtiğimiz günlerde, Bitcoin’lerin bir kısmının net üzerinden nasıl satılacağına daha yakından baktık. Bugün, BTC’nin satın alınması gibi biraz daha basit bir konu üzerinde duracağız. Kripto topluluğu kitlesel olarak benimsenmek istiyorsa, kripto para biriminin nasıl elde edileceğine dair kapsamlı bir wiki olmalıdır. Bu nedenle, bu makaleyi dikkatlice incelemeye hazır olun.

BTC Satın Alın — Borsalar, ATM’ler ve P2P Platformları Hizmetinizde.

Örneğin, her tür bilgilendirici yazıyı okudunuz ve artık Bitcoin’in temelleri hakkında her şeyi biliyorsunuz. Bir sonraki adım satın almak. Ama nasıl?

Bitcoin ve diğer kriptoları borsalar veya eşler arası pazarlar aracılığıyla satın alabilirsiniz. Kullanıcılar, “nakit para”, kredi ve banka kartları, banka hesapları ve banka havaleleri dahil olmak üzere çeşitli yollarla kripto için ödeme yapar.

Doğal olarak, borsalarda kripto satın alma süreci, Amazon’da kıyafet satın almak kadar kolaydır. Coinbase ve Bitfinex gibi birçok “büyük çocuk”, daha fazla hareketlilik ve erişilebilirlik sağlayan mobil uygulamalar bile sunuyor. Bununla birlikte, bir satın alma ile ilişkili süreçler oldukça zahmetlidir. Sürekli kayıtlar ve aşırı sayıda onay, sizi gerçekten şaşırtabilir.

Ayrıca, büyük ölçekli borsalar bile hacker saldırılarına karşı bağışık değildir. Örneğin, yukarıda bahsedilen ikili Coinbase ve Bitfinex bir zamanlar saldırıya uğradı ve milyonlarca kullanıcının doları kaybetti.

Hong Kong merkezli Bitfinex, iki kez tehlikeye atıldı. Mayıs 2015'te, bir dış siber saldırı sırasında 1500 bitcoin çalındı. Bir yıl içinde, Ağustos 2016'da Bitfinex bir güvenlik ihlali daha yaşadığını duyurdu. Sonuç olarak, şirketin müşterilerinin hesaplarından 72 milyon dolarlık Bitcoin çalındı. Hemen ardından Bitcoin’in piyasa fiyatı% 20 düştü. Sonunda Bitfinex, tüm Bitcoin para çekme işlemlerini ve ticaretini bir süre durdurdu.

Borsa, müşterilerinin paralarını saldırıdan sekiz ay sonra geri ödemesine rağmen, haberler kripto toplulukları için oldukça üzücü oldu ve kripto borsalarının güvenliği ve güvenilirliği konusunda hayal kırıklığı yarattı. Ve bu oldukça anlaşılabilir: çoğu saygın şirket iyi çalışmalı, değil mi?

Gelecekteki muhtemel saldırıların ve dolandırıcılık eylemlerinin olasılığını azaltmak için, müşterinizi tanıyın (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) yönetmeliği üzerine önlemler alındı. Artı, birçok borsa, platforma kaydolurken doğrulanmış kimlik talep etmeye başladı. Bu genellikle resmi kimliğin bir fotoğrafını ve hatta bazen adresinizin bir kanıtını içerir.

Bu durum kişisel bilgilerini gizli tutan kişiler için bir merhem değildir. Şu durumu hayal edin: üzerinde işlem yaptığınız borsa saldırıya uğradı ve bu nedenle cüzdanınız tehlikeye atıldı. Borsa paranızı geri kazanmayı başarabilir bu bir sorun değil, peki ama bilgisayar korsanlarının pasaport verilerinizi kullanmasını engelleyebilecek mi? Bu kaygıyı artıran bir konudur. Evet, 1000 $ ‘nızı geri alacaksınız, ancak o sırada birisi verilerinizi “darknet” üzerindeki yasa dışı satın alımlar için zaten kullanmıştı.

Ödeme nasıl yapılır?

Alım-satım işlemlerine geri dönelim. Borsa ödemeyi aldıktan sonra, karşılık gelen miktarda Bitcoin’i sizin adınıza satın alarak geleneksel bir merkezi üçüncü taraf hizmeti olarak hizmet verir. Ardından bunları borsada otomatik olarak oluşturulan bir cüzdana yatırır. Ağda herhangi bir sıkışıklık yoksa, genellikle dakikalar içinde bu işlem gerçekleşir. Birçok deneyimli kullanıcı, borsa dışı cüzdanlara güvenir ve işlemi gerçekleştirildikten hemen sonra parayı transfer ederler.

Hangisinin seçileceği esas olarak kolaylık ve güvenlik tercihlerine bağlıdır: çevrimiçi cüzdanlar (sıcak cüzdanlar), cihazların potansiyel mekanik arızalar nedeniyle paralarını kaybetmekten korkanlar için tasarlanmıştır; Çevrimdışı cüzdanlar (soğuk cüzdanlar) genellikle üçüncü şahıslara güvenmeyen ve kendi başına kripto depolamayı tercih edenler tarafından kullanılır.

ATM’lerden BTC satın alın

Bir kripto cüzdanı oluşturduktan sonra, Bitcoin ATM’leri aracılığıyla Bitcoin stoku yapabilirsiniz. ATM’ler, cüzdanınıza nakit karşılığında BTC gönderen makinelerdir. Banka ATM’lerine benzer şekilde çalışırlar: doğrulama adımından geçmeli, para yatırma adresini sağlamalı, ATM’ye nakit para eklemelisiniz. Ardından işlemi onaylarsınız ve ilgili tutar hesabınıza aktarılır.

P2P Pazaryerleri: Gerçek Bir Alternatif mi?

Önceki makalemizde daha önce söylediğimiz gibi, p2p (bireyler arasi) platformlar daha iyi kullanıcı etkileşimleri sunar ve merkezi borsalar kadar hacklenebilir değildirler. Bu platformlardan birinde ilgili ihtiyaçları olan bir kişiyle iletişime geçin ve anlaştığınız miktarını üzerinden işlem yapın.

Kripto ticareti, neredeyse her gün yeni çözümlerin ortaya çıktığı, sürekli gelişen bir sektördür. Chatex CEO’su Michael Ross-Johnson, mesajlaşma uygulamalarındaki pazar yerlerinin oyunu kripto endüstrisinde tersine çevirebileceğine inanıyor:

“İnsanlar kriptodan şüphe ediyor, ancak mesajlaşma uygulamalarına güveniyor. Bu iki sektörü bir araya getirerek bu durum çözülebilir. İkincisi, ortalama kullanıcının kripto dünyasına dahil olmasına izin vermeyen şeffaflık eksikliğini getirebilir. Kripto çözümümüz bunun için tasarlandı. Telegram tabanlı botumuz, kullanıcıların bir dizi gereksiz işlemi unutmasına yardımcı olarak kripto alım satımlarını daha hızlı ve daha kolay hale getiriyor”

Chatex ile BTC Satın Alın

Chatex — en iyi p2p değişimi

--

--

CHATEX bot-messenger technology makes crypto exchange available to anyone with a standard smartphone.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Chatex

CHATEX bot-messenger technology makes crypto exchange available to anyone with a standard smartphone.