Eğitim: Bitcoin Nasıl Satılır

Kriptodan nakde operasyonlar, hayal gücünün çılgınca çalıştığı yerdir. Bitcoin’lerinizi satmaya karar verdiyseniz, yüz yüze anlaşmalardan kripto borsalarıyla alım satıma kadar çeşitli seçenekleri seçebilirsiniz. Her şey size ve tercihlerinize bağlı.

Kripto Borsaları

Borsalar kripto varlıklarınızı dönüştürmenin en popüler yoludur. Borsada kripto satmak için, tüm şartları içeren bir ‘satış teklifi vermelisiniz. Borsa, bir alıcı teklifinizle eşleştiğinde işlemi otomatik olarak tamamlayacaktır. O kadar karmaşık görünmüyor, ama bu sadece isin görünen kısmı.

Kripto ile ilgili borsalar çok sayıdalar ve para birimleri ticaretine merkezi bir yaklaşım sunar. Sektördeki büyük ölçekli şirketlerin çoğu, tam kimlik doğrulaması, Müşterinizi Tanıyın (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme prosedürleri ile Bitcoin ve diğer altcoinlerin anonimlik ve ademi merkeziyetçilik ilkelerini ihmal etmektedir. Kural olarak, bunlar hiçbir şekilde sorunsuz süreçler değildir.

Birçok bireysel yatırımcı borsalara güveniyor olsa da bu, borsaların paralarını güvence altına almak için ellerinden geleni yaptığı anlamına gelmez. Varlıklarınızın bütünlüğü konusunda kendinizden emin olmanızı sağlayacak “hacklenemez” bir kripto borsası bulmak oldukça zor bir iştir. Gerçek şu ki, kripto dünyasında gerçekleştirilen en büyük hackler ve siber saldırılar özellikle borsalar üzerindeydi.

Biri kripto portföyünün bir kısmını borsalar yoluyla satmak isterse, başka bir önemli soruna, yani likidite eksikliğine hazır olmalıdır. Tüm kripto topluluğunun “kripto kışından” sağ çıkmaya calistigi bu dönemlerde bu mesele hala son derece önemli. Örneğin, iflasından birkaç ay önce, kötü şöhretli Mt. Gox exchange yukarıda belirtilen tüm sorunları yaşıyordu.

Çoğu şirket, satmak, satın almak veya saklamak istediğiniz miktarı sınırlar ve bazı bankalarla anlaşmazlıklar yaşar. İşleminizin kredi kartınızı veren kuruluş tarafından bloke edilmesi bir sürpriz olmayacaktır. Ayrıca, satış prosedürü, kullandığınız miktara ve borsaya bağlı olarak değişen bir satış ücreti ödemeniz anlamına gelir.

Son zamanlarda, sektördeki paradigmayı değiştirmek için ademi merkeziyetçi borsalar kuruldu. Bilgisayar korsanlarına merkezi olanlar kadar eğilimli olmasalar ve daha fazla güvenlik ve şeffaflık sunsalar da, yine de bütün sorunları henüz çözemediler.

Bitcoin ATM’leri

Geleneksel ATM ile karşılaştırıldığında, Bitcoin tabanlı olan, doğası gereği otomatik bir para çekme makinesi değildir. Bazıları çift yönlü işlevsellik sunar ve Bitcoinlerinizi satmanıza izin verir. Tipik olarak, Bitcoin ATM’leri, Bitcoinlerinizi satmadan önce doğrulama ve aşırı sayıda onay (bazı durumlarda 6'ya kadar) gerektirir.

Bu tür makinelerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Bulunduğunuz yere yakın bir Bitcoin ATM’si varsa gerçekten şanslısınız. Varlıklarını bilmiyorsanız, en yakınını bulabileceğiniz “Bitcoin ATM haritaları” adı verilen ilgili kaynaklar için internette gezinebilirsiniz.

Doğrudan ticaret (tezgah üstü)

Büyük işler yapmayı seven ve hiçbir kuruma güvenmeyen oyuncular doğrudan ticaret seçeneklerini tercih ederler. 2018'in ortalarında tezgah üstü piyasa ivme kazanmaya başladı. Bu, işlemlerin bayi ağı üzerinden gerçekleştirildiği, ancak merkezi borsalar üzerinden gerçekleştirildiği sektördür.

“Kripto balinaları” OTC pazarına şimdiden milyarlarca dolar kazandırdı. İstatistikler, şirketin politikasına veya kişinin tercihlerine bağlı olarak minimum ticaret boyutlarının 50.000 ila 250.000 ABD Doları arasında değiştiğini göstermektedir.

Eşler arası (p2p) ticaret platformları

Belki de bu, ölümlülerin Bitcoin satmasının en uygun yoludur. Platformlar, yalnızca farklı ama tamamlayıcı ihtiyaçları olan insanlar arasında bir köprü görevi görür. Kural olarak, bu tür hizmetler, kriptolarınızı saklamak için bir cüzdan ve aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda teklif ve uygulama içeren bir pazar yeri içerir.

Bugün, trafikte sıkışmışken ya da kahve almak için beklerken BTC’yi satmak veya satın almak mümkün. Sahip olmanız gereken tek şey ağ ve Telegram Messenger’a bağlantıdır. Bir bot hizmeti çözümü olan Chatex, artık Telegram hesabınıza birkaç tıklama ile kripto ticaretine dahil olmak için eşsiz bir fırsat sunuyor. Kimliğinizi ifşa etmenize bile gerek yok: telefon numarası doğrulamasından geçin ve kişisel kripto cüzdanınız otomatik olarak oluşturulur.

Bilgisayar korsanlarının saldırılarının güvenlik açıkları tamamen ortadan kalkar. Paranızı kaybetmenize neden olacak yegane iki senaryo, kripto fiyatlarındaki dalgalanma veya hileli teklifler olabilir. Ancak, teklif eden tarafın sahip olduğu “beğenmeme” durumları sayesinde ikincisini kolayca tespit edebilirsiniz. Şimdi deneyin: https://chatex.com/ Kripto satmak, satın almak kadar kolay değildir. Bu bir sonraki yazımızda açıklanacak. Chatex ile kalın ve başınız ağrımasın 🙂

Chatex ile BTC Sat

Chatex en iyi p2p değişimi

--

--

CHATEX bot-messenger technology makes crypto exchange available to anyone with a standard smartphone.

Get the Medium app

A button that says 'Download on the App Store', and if clicked it will lead you to the iOS App store
A button that says 'Get it on, Google Play', and if clicked it will lead you to the Google Play store
Chatex

CHATEX bot-messenger technology makes crypto exchange available to anyone with a standard smartphone.